Czy fundacja rodzinna może być lekarstwem na podatek od CFC
Zidentyfikowanie podmiotu będącego podatnikiem zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC), z racji szerokiego i momentami nieprecyzyjnego charakteru przepisów, może w wielu przypadkach budzić wątpliwości – tak jest m.in. w przypadku beneficjentów fundacji rodzinnych. Dlaczego?
W pierwszej kolejności wyjaśnijmy czym są zagraniczne jednostki kontrolowane i w jakim celu ta instytucja została wprowadzona do przepisów prawa podatkowego.
Czym jest CFC
Zagraniczne jednostki kontrolowane (ang. Controlled Foreign Company – CFC) to pojęcie stosowane w prawie podatkowym. W uproszczeniu można stwierdzić, że przepisy o CFC nakładają obowiązek uwzględnienia w dochodach krajowego rezydenta dochodów z zagranicznego podmiotu, który jest kontrolowany przez tego rezydenta i ma siedzibę lub zarząd w kraju z niższym poziomem opodatkowania, o co najmniej 25 proc. niż w kraju rezydencji podatnika kontrolującego.
Zagraniczną jednostką kontrolowaną będzie również podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową lub kraju, z którym Polska lub Unia Europejska nie zawarły właściwych umów międzynarodowych. Przepisy o zagranicznej jednostce kontrolowanej mają przede wszystkim na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji podatkowej przez zniwelowanie korzyści wynikającej z przerzucania dochodów do państw stosujących o wiele niższe stawki podatku.
Podatnikiem od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej jest nie tylko podmiot, który posiada bezpośrednio prawo do uczestnictwa w jej zysku. Jest nim także ten, kto dysponuje takim prawem poprzez posiadanie udziałów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta